Grammar In My Books + What Is the Difference Between My Books On My Website Vs. My Books on Amazon?

Vocab and grammar topics from what I like to call the "pain and suffering" chapters in Expresate 2 (chapters 3 and 4.) I wrote a lot of twisted skits with this set. :)

Getting this question or similar ones a lot this past week, so I thought I'd post it for all to read if needed.


Q: How do you teach grammar/how much grammar is presented in your lesson plans?




Grammar:
In levels 1 & 2 the grammar is mostly embedded in the skits and activities with occasional grammar-specific worksheets sprinkled throughout my books. I use a lot of grammar resources outside of my lesson plan books for explicit grammar instruction - you can find a list of the workbooks I use and like on this blog post:


In levels 3 and 4, I wrote "Big Lists" of grammar notes, lots of grammar homework assignments, and of course grammar embedded in the skits and readings as usual. I still use that list of of grammar workbooks for explicit grammar instruction that I mentioned above. I did grammar worksheets or lessons along with skits or culture presentations almost daily on the 90-minute block schedule. Now that I'm on a 55-minute daily traditional schedule this fall, I'm doing grammar about 3 times a week.



Q: What is the difference between the lesson plan books for sale on your website and the lesson plan books for sale on Amazon?

Difference between the books on the different sites:
The books I'm still selling on my website are my backstock of the spiral-bound books that I had printed this past summer with CD-Roms of the supplementary documents for an "electronic" version. I am no longer personally selling and shipping the levels I have sold out of - Spanish 1A and B, and Level 4, from my personal website. The books for the levels I have left are $79.95 each with CD rom, and I will continue personally shipping them until I run out completely.

The books on Amazon are being printed on demand (and shipped) by Amazon/Createspace. The printed versions are professionally bound like a paperback book instead of spiral-bound, and they are $39.95 each. The ebooks (if you also want an electronic version) are $9.99 each. So if you want both, you're ending up spending about $50 instead of $80 per book. My level 1A and B and 4A and B are only available on Amazon now since I sold out of my printed backstock here at home for those levels.

I hope this helps! Let me know if you have any other questions.

Comments

  1. I really like your curriculum. I purchased the kindle version so I could check it out and test drive some of the stories, I like the length of the stories and the simplicity....and yet appropriate language challenge and progression.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thank you for the feedback! I have to admit I like my weirdo-humor stories/skits and the difficulty progression as well. :)

      Delete
  2. Where does it state what tenses you use in each book? What tenses do you use in 1A? And 1B? Thank you!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hi! Look at the vocab lists for each book on my website at www.waltmania.com (you might need to scroll down once you navigate to the page for each book to see them.) The grammar is listed by lesson on each vocab list. 1A is present tense with some present progressive; 1B continues that and starts some exposure to preterit and imperfect in the final 6-7 lessons or so. Hope this helps!

      Delete
  3. Hello
    Can you print from the Kindle version? Also, can you edit the lessons?
    Thanks

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hi! There is probably a way to print Kindle books, but I don't know how to do it other than screen capture or screenshot from the page you want printed maybe?? If that worked, you would only be able to edit the lessons with old fashioned white-out. There are also print versions of my books on Amazon that you can take to the copier and make copies from for class. Let me know if you need the link and what levels you teach.

      Delete

Post a Comment

Popular Posts